Chorągiew miasta Chełmna
 
Rycina chorągwi, którą niósł Mikołaj z Ryńska wg "Banderia Prutenorum", rękopisu w języku łacińskim pochodzący z połowy XV wieku autorstwa Jana Długosza, przedstawiającego 56 chorągwi krzyżackich zdobytych przez Polaków w bitwach pod Grunwaldem, Koronowem i Nakłem w latach 1410-1431.
Dzieło składa się z 48 pergaminowych arkuszy o wymiarach 18,6 cmx 29,3 cm, ilustrowanych przez krakowskiego malarza Stanisława Durinka. Obecnie przechowywane w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tekst z "Banderia Prutenorum" Jana Długosza przetłumaczony na język polski:

Chorągiew miasta Chełmna, którą nosił Mikołaj zwany Niksz, rodem ze Szwabii, chorąży chełmiński, którego mistrz pruski później ukarał na gardle, jakoby niezbyt wiernie postąpił. Prowadzili tę chorągiew rycerze Janusz Orzechowski i Konrad z Ropkow z Robakowa. Jest zaś bliższe prawdy twierdzenie innych, że wspomniany Mikołaj czyli Niksz, rycerz szwabski i chorąży chorągwi chełmińskiej, nie został zabity za jakąś zbrodnię wiarołomstwa przez mistrza pruskiego Henryka von Plawyen, który nastąpił po Urlyku von Jungingen, zabitym w wielkiej bitwie - był bowiem rycerzem i walecznym i wielce cenionym w potrzebie wojennej - ale gdy ujrzał klęskę swej strony a siebie nędznie odartego ze wszystkiego i pojmanego, uzyskał pozwolenie zbliżenia się do Władysława, króla polskiego i zwrócenia się do niego z błaganiem. Co łacno uzyskawszy od litościwego króla, prosił, by mu pokazano chorągiew, którą nosił. Gdy mu ją pokazano na drugi dzień, ujrzawszy ją i objąwszy upadł i zmarł, i tam też na rozkaz króla został zakopany.
 
 
 
 
 
  
 
Nasz Patron - Mikołaj z Ryńska
Kadra Pedagogiczna
Sekretariat
Rada Rodziców
Pedagog, psycholog, logopeda
Dokumenty szkoły
Ocenianie
Plan zajęć
Samorząd uczniowski
Kalendarz szkolny
Świetlica szkolna
Biblioteka szkolna
Dla uczniów
Dla rodziców
Deklaracja dostępności
RODO

Aktualności
Archiwum
 
Osiągnięcia
Historia Ryńska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*